Wycena
Wycena projektowanego systemu i ustalenie warunków instalacji fotowoltaiki przeprowadzane są przed montażem oraz ewentualnym zakupem w celu sprawdzenia, czy jest możliwość założenia jej na dachu, wyliczenia ilości potrzebnych paneli i optymalnej mocy energetycznej oraz przewidywanych kosztów całej inwestycji. Wykonana analiza umożliwia również określenie opłacalności przedsięwzięcia.
W przypadku gdy kąt nachylenia dachu, jego powierzchnia lub położenie w stosunku do słońca jest niekorzystne, warto wziąć pod uwagę bardziej sprzyjającą lokalizację. Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy gruntowe, które przy sprzyjających warunkach zapewniają możliwość ustawienia idealnej pozycji. Wymaga to jednak bardziej zaawansowanego, a co za tym idzie droższego systemu montażowego i wykonania dodatkowo płatnego przekopu.
Co wpływa na cenę systemu opartego na energii słonecznej?
Na ostateczną wycenę systemu fotowoltaicznego wpływają:
- moc i wielkość instalacji,
- typ instalacji, czyli montaż naziemny lub na dachu,
- płaski lub skośny kształt oraz rodzaj pokrycia dachowego,
- typ ogniw fotowoltaicznych – wyróżniamy: monokrystaliczne, polikrystaliczne albo cienkowarstwowe,
- skuteczność, z jaką instalacja zamienia energię słoneczną w prąd,
- okres gwarancji,
- doświadczenie wykonawcy,
- rodzaj konstrukcji i oprzyrządowanie,
- usługa montażu,
- sporządzona dokumentacja i schemat budowy,
- forma dofinansowania.
Podczas analizowania cen instalacji fotowoltaicznych warto wziąć pod uwagę nie tylko koszt, ale też wartości produktu i jakości obsługi, a także cechy sprzętu i jego parametry techniczne.